Νίκη παραμονής για την Α.Ε Κω απέναντι στον Κλεόβουλο

23/04/2023
21 Εμφανίσεις
0 Σχόλια

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Α.Ε Κως που επικράτησε με το εντυπωσιακό 5-2 του Κλεόβουλου Λίνδου και έχει περισσότερες πιθανότητες για την παραμονή της στην Α’ κατηγορία Δωδεκανήσου. Ζαίμι (2), Φυτάς, Φούκης και Μουτσομπέγκα τα γκολ ενώ για τον Κλεόβουλο σκόραραν οι Διακογεωργίου και Γκίκας.

Εικόνα

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτού που αιφνιδιάσαν την Α.Ε Κω παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ στο 13’ με τον Διακογεωργίου. Οι γηπεδούχοι παρά το 0-1 πίεσαν ψηλά, δημιούργησαν ευκαιρίες με Φυτά, Αλεξούδη και Ζαίμι και λίγο πριν το ημίχρονο κατάφεραν με κεφαλιά του Ζαίμι να κάνουν το 1-1 στο 42ο λεπτό της αναμέτρησης.

Μάλιστα πριν την ανάπαυλα οι «βυσσινί» πέτυχαν και άλλο γκολ με τον Φυτά με σουτ έξω απ’ την περιοχή να νικά τον Χρυσανθή για το 2-1.

Στο δεύτερο μέρος η Α.Ε Κως ξεκίνησε καλύτερα και πήρα προβάδισμα δύο τερμάτων με γκολ του Μάριου Φούκη στο 52’ με τον Γκίκα με σουτ λίγα λεπτά αργότερα να μειώνει ξανά σε 3-2 και να δίνει νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Η Α.Ε Κως κυκλοφόρησε, απείλησε με στημένες μπάλες και στο 68’ ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη με ένα όμορφο πλασέ του Μουτσομπέγκα που κατέληκε στην δεξιά γωνία του Χρυσανθή για το 4-2. Το μόνο που άλλαξε μέχρι το φινάλε ήταν το τελικό σκορ με τον Κοσμά Ζαίμι στις καθυστερήσεις να γράφει το 5-2.

Ο κορυφαίος

Ο Γιώργος Φυτάς δημιούργησε αρκετές επικίνδυνες καταστάσεις για την άμυνα του Κλεόβουλου, αφού απ’ τα πόδια του πέρασε αρκετές φορές η μπάλα ενώ σημείωσε και ένα γκολ.

Στο ύψος του

Καλό παιχνίδι και απ’ τον Μάριο Φούκη που δημιούργησε δύο γκολ και πέτυχε ένα στην μεγάλη νίκη της Α.Ε Κω