«Διπλό» στο Παραδείσι για την Αναγέννηση Ασφενδιού με πρωταγωνιστή τον Κόκκαλη

22/09/2024
58 Εμφανίσεις
0 Σχόλια

Με πρωταγωνιστή και «χρυσή αλλαγή» τον Νώντα Κόκκαλη που σημείωσε δύο γκολ και μοίρασε μια ασίστ, η Αναγέννηση Ασφενδίου πέρασε νικηφόρα από το Παραδεισί επικρατώντας με 4-0 του Κλεάνθη. Στο τελευταίο μισάωρο όλα τα γκολ των φιλοξενούμενων που ξεκίνησαν με το δεξί το πρωτάθλημα. Κεφαλιανός και Θωνιάτης τα άλλα γκολ.

Το ματς

Οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους στο ξεκίνημα, πιέζοντας ψηλά τον Κλεάνθη και αναζητώντας ένα γρήγορο τέρμα. Στο 10ο λεπτό ο Μεντής σέντραρε «πονηρά» από δεξιά, ωστόσο οι Βουκομάνοβιτς και Σπύρου δεν κατάφεραν από κοντά να νικήσουν τον Ροδίτη. Ο Κλεάνθης από την άλλη έψαχνε χώρους στην αντεπίθεση και όσο περνούσε η ώρα ανέβαζε τις γραμμές του στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 31΄ οι γηπεδούχοι απείλησαν όταν ο Ζαφειρόπουλος πέρασε κάθετα στον Βερβεσό, που βγήκε σε θέση βολής, ωστόσο ο Μιχαλάκης σε ετοιμότητα απομάκρυνε τον κίνδυνο. Ένα λεπτό αργότερα ο Πολυμένωφ σούταρε από μακριά, με τον τερματοφύλακα της Αναγέννησης να μπλοκάρει σταθερά. Στην τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους, ο Χατζησουλεϊμάν εκτέλεσε φάουλ στο 37ο λεπτό και ο Θωνιάτης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ. Κάπως έτσι οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Ο Κλεάνθης απείλησε πρώτος στο δεύτερο ημίχρονο αγγίζοντας το γκολ στο 56ο λεπτό. Ο Ζαφειρόπουλος έγινε παραλήπτης της μπάλας από αριστερά, πάτησε περιοχή, συνέκλινε στον άξονα και με πλασέ έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ. Μετά την μια ώρα το ματς άλλαξε ολοκληρωτικά και σε αυτό συνέβαλαν οι αλλαγές του Στέφανου Χατζησεβαστού. Ο πρωταγωνιστής του ματς έμελλε να είναι ο Νώντας Κόκκαλης που πέρασε στο ματς στο 61ο λεπτό δικαιώνοντας άμεσα τον προπονητή του. Στο 63΄ ο Αρκούδας σέντραρε από δεξιά, η μπάλα έμεινε στην περιοχή του Ροδίτη και ο Κόκκαλης με κοντινό πλασέ την έστειλε στα δίχτυα για το 0-1.

Το γκολ αποσυντόνισε τελείως τον Κλεάνθη, με τους ποδοσφαιριστές του Σάσα Γιόνοβιτς να δείχνουν βιαστικοί να υποπίπτουν διαρκώς σε λανθασμένες μεταβιβάσεις. Από την άλλη η Αναγέννηση έλεγχε απόλυτα το ματς και στο 77΄ απείλησε ξανά με τον Θωνιάτη να σεντράρει και τον Κόκκαλη με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα άουτ. Ο Στέφανος Χατζησεβαστός είχε πολύ καλές παρεμβάσεις στο ματς και αυτό φάνηκε και στο δεύτερο τέρμα της ομάδας του. Στο 81΄ ο Γιώργος Κεφαλιανός που είχε μόλις περάσει στο ματς, συνεργάστηκε με τον Κόκκαλη και με πλασέ πάνω από το σώμα του Ροδίτη πέτυχε το 0-2.

Οι «πράσινοι» έχοντας πλέον τον αέρα του ισχυρού προβαδίσματος, έλεγχαν απόλυτα τον ρυθμό και έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην νίκη τους. Στο 86΄ η Αναγέννηση άλλαξε αστραπιαία την μπάλα, με τον Χατζησουλεϊμάν να σεντράρει εξαιρετικά από δεξιά και τον Κόκκαλη προ κενής εστίας να πετυχαίνει το 0-3. Το τελικό 0-4 ήρθε στο 95ο λεπτό του ματς όταν ο Κεφαλιανός εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά και ο Θωνιάτης με κεφαλιά από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

MVP

Ο Νώντας Κόκκαλης ήταν ο ποδοσφαιριστής που άλλαξε την ροή του ματς. Ο έμπειρος φορ μπήκε στο 61ο λεπτό της αναμέτρησης στην θέση του Παπαχαραλάμπους, σκόραρε δύο τέρματα ενώ μοίρασε μια ασίστ, οδηγώντας την ομάδα του στο πρώτο τρίποντο της σεζόν.

Στο ύψος του

Άκρως ουσιαστικός και αλάνθαστος σχεδόν σε όλη την διάρκεια του ματς ο Ίμπο Χατζησουλεϊμάν. Ο έμπειρος μέσος έδειξε την κλάση του στο γήπεδο Παραδεισίου, όντας ο κινητήριος μοχλός για την ομάδα του.